Vánoční zajímavosti

Svatomartinské víno a jeho historie

14. října 2016 v 10:00

Výsledek obrázku pro historie svatomartinské víno
Vedle církevních legend se k jeho životu váží i známé dvě světské, v nichž hlavní role patří husám. Ač není jasné, zda se opírají o skutečnost, svatomartinská husa je dnes pojmem, který má své tradiční místo ve všech zemích bývalého Rakousko-Uherska a také v jižním Neměcu.


Před sklenkou vína pojďme tedy napřed na pekáč s husou. Proč právě na svatého Martina? Po řadu staletí byl podle katolických pravidel 11. listopad dnem, po němž začínal čtyřicetidenní půst, končící o Vánocích. Svátek svatého Martina byl tedy poslední příležitostí k hodokvasu a veselici. Zároveň byl tento den tradiční uzávěrkou ročního hospodářského cyklu a tedy ročních lenních práv, nájemních i pracovních smluv. Přinášel tedy i výplaty zaměstnancům a současně povinnost vyrovnání různých daní, desátků a dalších poplatků. Ty byly místo peněz často řešeny naturáliemi a husa tak mnohdy sloužila jako "platidlo" už jen proto, že přes nastávající krušnou zimu by pro hospodáře znamenala hladový krk navíc. Souhrn všech těchto okolností vedl k tomu, že právě v tento den se husa stala hlavní protagonistkou oslav.

Proč zrovna Svatomartisnké víno?
- Jedná se o první víno ze sklizně. Tradice nalévání svatomartinských vín sahá až do doby vlády Josefa II. Šlo mimo jiné o přípitek hospodáře s čeledíny po završení hospodářského roku přáním úspěšné budoucí sklizně a podpisem nových pracovních smluv na další sezónu.


U nás se sedávání "pod viechou" pěstovalo také a udrželo se ještě po dobu první republiky. Rozbití tradičních vinařských vazeb po druhé světové válce (zestátnění vinařských podniků a vyhnání německých rodin) znamenalo ale pro uchování vinařských tradic těžkou ránu.

Na nápad vyrobit speciální mladé víno k martinskému datu přišel valtický vinař Jiří Kopeček po roce 2000. Nechal si registrovat ochrannou známku s názvem "Svatomartinské". Myšlenka se zalíbila celé vinařské obci, proto po určitých peripetiích odkoupil v roce 2005 značku "Svatomartinské" Vinařský fond. Ten stanovil pravidla pro výrobu svatomartinského která jsou platná pro všechna vinařství, jež mají zájem uvést toto víno na trh.

Svátek mladého se stal rozhodně vítaným zpestřením tuzemské vinařské sezóny a navíc charakteru moravských vín dobře padne do noty - lehčí víno s výraznější aromatikou a vyšší aciditou se příjemně pije i samotné, a tak zejména v letech s časnějším dozráváním hroznů může vést k velmi atraktivnímu výsledku.Výsledek obrázku pro historie svatomartinské víno

Svatomartinská husa a její historie

13. října 2016 v 22:50
Výsledek obrázku pro historie svatomartinské husy
"Nejlépe chutná, to se říká dodnes. Na Podhorácku martinská husa svou "kobylkou" předpovídala, jaká bude zima. Když byla bílá, mělo být hodně sněhu. Byla-li namodralá, byla zima se sněhem, ale mírná, když modrá, byla zima deštivá. Na Třebíčsku nesměl kobylku dostat pes. Trhal by na jaře housata. Blána z nohy martinské husy bývala lékem na ozdobeniny. Vkládala se do boty, aby nohy nebolely."


Proč se vůbec říka Svatomartinská husa?
- Legenda říká, že svatý Martin byl původně římským vojákem. Později přijal křesťanskou víru a stal se misionářem a následně biskupem v Tours. Tomu ale předcházela tato příhoda: Martin, při své skromnosti, nechtěl biskupskou hodnost přijmout a schoval se před vyslanci do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.

Jiná verze říká, že ho při kázání tak rušily svým kejháním, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči.

Svatého Martina známe z obrázků jako římského vojáka na bílém koni, který se dělí s žebrákem o svůj plášť.
Jedenáctý listopad byl vyhlášen svátkem k Martinově památce v sedmém století a později byla k tomto dni také stanovena výplata daní a desátků církvi. Je to začátek chladného zimního času - na svatého Martina kouřívá se z komína - závěr zemědělského roku a konec sklizně. Lidé přinášeli v průvodu desetinu své úrody, obilí, ovoce, dobytek i drůbež ke zdanění. Poprvé se toho dne ochutnávala mladá vína a tradičně se před začátkem adventní postní doby hodovalo.

Advent byl ve středověkých dobách šestinedělní a začínal právě po svatém Martinu.
Křest vín, nebo také žehnání vína je vinařský svátek připomínaný na sv. Martina. Vinaři se scházejí, každý s sebou bere vzorek svého vína a pan farář mladému vínu požehná. Podle tradice by měl každý vinař svůj požehnaný vzorek rozlít ve vinném sklepě do všech sudů. Po požehnání vínu se koná košt, na kterém se mohou vinaři pochlubit svou prací a uměním vyrobit dobré víno.
Pranostiky starodávné zmiňují se o tom, že v době okolo sv. Martina začíná sněžit; avšak ještě více o tom, že na sv. Martina vábí pečená husička k rodinnému obědu: "Svatý Martin přijíždí na bílém koni. - Na svatého Martina kouřívá se z komína. - O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá. Radost z Martina je hus a džbán vína."


Výsledek obrázku pro historie svatomartinské husy

A co vy, máte rádi tuto tradici? :)

Zajímavé články :)

19. prosince 2013 v 16:53
Rozhodně stojí za přečtení :)

Smažený kapr s bramborovým salátem.
Článek ZDE

Světelné závěsy (2116 Kč) LED efektové na 24 V ozdobí fasády rodinných domů, okna apod. Všechny typy světelných závěsů mají šířku 2 m. Součástí LED závěsů je napájecí zdroj 230/24V s ovladačem pro 8 programů.
Článek ZDE

Ilustrační foto
Článek ZDE

Ilustrační fotoČlánek ZDE

Tři čtvrtiny Čechů koupí vánoční dárky na internetu

27. listopadu 2012 v 12:46
Jí osobně na internetu nakupuju dárky jen kamarádům,protože v obchodech nikdy nemají to,co opravdu chci.A nezbývá mi nic jiného, než se mrknout na net a objednat,sice poštovné je někdy fakt děs,ale lepší to nebude :o)

A co vy,nakupujete přes net? :))

Češi rádi nakupují na internetu. Nejinak tomu bude i letos o Vánocích.
CELÝ článek si můžete přečíst ZDE

Vánoce už jsou v obchodech. Zase o něco dřív

16. října 2012 v 17:53
Huraay! :D i u nás na vesničce jsou už kolekce,výzdoby ♥

Celý článek si můžete přečíst ZDE

V Chorvatsku napadl sníh!! :D

14. září 2012 v 12:49
Ano,ano čtete velice dobře!V Chorvatsku napadl sníh! Wow! Že by se Vánoce ozvaly už dřív?
Zářijový sníh ve švýcarském Silberenbühnu
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

První sníh pokryl vrcholek Pradědu :)

13. září 2012 v 13:01
A je to tadý! :D
Sníh na Pradědu
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽUTE PŘEČÍST ZDE ! ! ! :))))

Pranostiky o sv. Mikuláši

27. října 2011 v 19:36
Svatý Mikuláš splachuje břehy.
O sv. Mikuláši snížek často práší.
Napije-li se na Mikuláše pták z koleje, nenapije se kůň tři měsíce z řeky.
Prší-li na Mikuláše nebo padá sníh, bude příští rok hodně hrachu.

Sny o jmelí

27. října 2011 v 19:31
 • pověšené nad postelí v hlavě- dostaneš se mezi čarodějnice
 • pověšené nad postelí v nohách- nemoc
 • pověšené nad vchodem do domu- křtiny
 • pověšené nad kolébkou- dětská nemoc, rychlé uzdravení
 • jmelí viděti- brzká svatba v rodině
 • zlaté jmelí- rychle a bez námahy zbohatnete
 • zelené jmelíve vrcholu stromu - cestou k úspěchu je velká námaha
 • zelené jmelíse spoustou bílých bobulí - štěstí
 • suché jmelí- smrt
 • hořící jmelí- zloděj v domě, přátelstaví není opravdové
 • jmelí trhati- dočkáš se cti a hodnosti
 • jmelí darovati- budeš pomáhat potřebným
 • jmelí od někoho dostati- boží požehnání do domu
  • jmelí kupuješ- starosti
  • pod jmelím se líbati hezkou osobu- svatba z lásky
  • pod jmelím se líbati osobu starou, ošklivou či nemocnou- křesťanské milosrdenství
  • vařit odvar z jmelí- nezahrávej si s osudem
  • pít odvar- více si důvěřuj
  • pít s vínem- uzdravení nemocného
  • vidět stánky se jmelím- pozor na prodejnou lásku
  • vázat jmelí do kytice- bohatství
  • nosit na krku- pevné zdraví, hodně dětí
  • jmelí zahazovat- škoda tě naučí opatrnosti
  • jmelí zavěšovat - přichází k tobě štěstí

Kolikátého se slaví Vánoce v....

20. září 2011 v 18:29
Kolikáteho se slaví vanoce v:
Nizozemsku-5.12
Norsku-24.12
Švedsku-24.12
Finsko-24.12
Estonsku-24.12
Francii-24.12
Belgii-24.12
Německu-24.12
Polsku-24.12
Česku-24.12
Rakousku-24.12
Slovensku-24.12
Madarsku-24.12
Chorvatsku-24.12
Britanii-25.12
Portugalsku-25.12
Italii-25.12
Liva-26.12
Bělorusku-6.1
Rusku-7.1
Ukrajině-7.1
Španělsku-7.1

UŽ JE TO TADY! V Rakousku chumelí - sníh trhal vedení a uzavíral silnice

19. září 2011 v 17:39
(TI SE MAJÍ =D)

sníh v Rakousku
Západ a jih Rakouska zasáhlo v noci z neděle na pondělí husté sněžení. Informuje o tom webový portál rakouského automobilového klubu ÖAMTC.
Ve spolkových zemích Salcbursko, Tyrolsko, Korutany a Štýrsko sněžilo už od výšky 600 metrů nad mořem. Teplota od neděle klesla o 15 stupňů. Sníh na silnicích způsobil četné dopravní nehody. Některé úseky musely být uzavřeny nebo na nich byla vyhlášena povinnost použít sněhové řetězy.Sníh v Rakousku zachytily i webové kamery

Spadlý strom na čas zablokoval i železniční trať mezi městy Steinach a Brenner. Na mnoha místech vypadl proud, podle webového portálu televize ORF bylo jen v Tyrolsku bez elektřiny až 10 000 domácností. Podle meteorologa Thomase Krennerta z rakouského meteorologického institutu je takováto změna počasí pro podzim velmi typická.Sníh v Rakousku zachytily i webové kamery

Rakousko v pondělí očekává další sněžení, ve vyšších oblastech by měl napadnout až jeden metr nového sněhu. Sněhové srážky by měly ustat v úterý, teploty mají opět stoupnout až ke 20 stupňům Celsia.

ZDROJ-tn.cz

Příšerné stromky ×/

11. srpna 2011 v 10:39
Hnus...=D (aspon podle mě)

Zajímavosti z Česka

11. srpna 2011 v 10:29
 • Nejdelší prskavka v Čechách je 250 cm dlouhá a vydržela prskat 17:48 minut. Má průměr 1,4 cm a pochází z dílny Družstva SLUŽBA Ostrava
 • - Nejdéle uchovaný vánoční stromek měli manželé Čechovi ze Zlína. Borovice jim vydržela celý rok od 24.12.1998 - do 24.12.1999. Jehličí sice uschlo, ale neopadalo.

 • - Nejstarší dochovanou vánoční kolekci vlastní paní Ladislava Kreinerová z Říčan. Kolekce pochází z r. 1938 a obsahuje lístek psaný rodiči majitelky s textem hovořícím o tom, že kolekce nemohla být použita vzhledem k příchodu hitlerovských vojsk.
 • - Nejdelší vánočku upekli pekaři z pelhřímovské Adélky. Byla klasicky pletená ze 6ti pramenů a měřila 450 cm. Na její výrobu bylo spotřebováno 40kg mouky, 40 vajec, 10 kg cukru a 8 kg másla.
 
 

Reklama