Vánoční tradice

Vánoční miminka =)

2. prosince 2011 v 11:09

Betlémská hvězda

27. října 2011 v 19:30
Betlémská hvězda...
...je biblický pojem známý z Matoušova evangelia. Je zde popsán příběh mudrců z východu (lidově Tří králů), kteří se s pomocí "hvězdy nového židovského krále" dostavili do Betléma v Judei poklonit se malému Ježíškovi a předat mu své dary.
Vysvětlení této hvězdy:
Podle výpočtů Johana Keplera, který 17. prosince 1630 pozoroval jinou konjunkci Jupitera a Saturna, se však spíše jednalo o opakovanou (trojitou) konjunkci Jupitera a Saturna v souhvězdí Ryb, která nastala v roce 7 př. n. l., a to koncem května, koncem září a navíc i počátkem prosince. S touto interpretací se ztotožňuje i řada současných vědců.

Jak pověsit věnec

22. října 2011 v 16:20
Taky si každoročně lámete hlavu jak nejlépe pověsit věnec? Ať už na dveře nebo na zeď? Tak tady máte pár tipů, jak Váš problém vyřešit!
ZEĎ
Na formě věnce (drátěné, dřevěné či polisterenové) udělejte z drátku smyčky - očka a umístěte je nahoru, doprostřed, tak abyste věnec mohli zavěsit. A na zmíněném míste si přitlučte hřebík, či dva, podle velikosti věnce. A co s hřebíkem během roku? Pověste tam rodinou vánoční fotografii :)
DVEŘE
Ve dveřích určitě nechcete díry, takže nejlepší řešení je místo hřebíků použít stuhu. Vemte stuhu dle barvy vašeho věnce (červenou, fialovou nebo i skoro neviditelný vlasec) a jede konec ovažte na věnci (buť tak aby vycházel zespodu a nebo ovažte okolo) a druhý konec připevněte buď na druhé straně dveří, silnou izolepou, a nebo na vrcholu dveří hřebíkem. Samozřejmě zvolte ideální délku stuhy, aby se vám věnec neválel po zemi, ale aby byl tak akorát uprostřed.
Toto můžete využít i u zrcadla. Akorát izolepou zalepíte druhý konec stuhy na opačné straně zrcadla.

Výzdoba bytu

8. října 2011 v 9:30


Čistý byt lze zkrášlit vánoční výzdobou. Blikající světýlka v oknech pomalu mizí a nahrazují je obrázkové aplikace. Papírnictví nabízejí široký výběr obrázků do oken, různé závěsné dekorace lze koupit např. v obchodních domech OBI nebo doma vyrobit z papíru. Nápady a předlohy najdete např. v knížečkách řady TOPP.

V řadě rodin se vyrábí nebo kupuje adventní věnec se svíčkami. Dávejte pozor na bezpečné upevnění svíček a svíčky nenechávejte nikdy hořet bez dozoru.

Ozdobená větvička jehličnanu ve váze, rozkvetlá vánoční hvězda, krásné svíčky a voňavé cukroví, to vše podtrhne kouzelnou atmosféru vašich Vánoc.

Advntní věnec - vánoční dekorace
Adventní věnec Váš byt ozdobí a ještě provoní. Každá ze svící zastupuje jednu adventní neděli.

Slavnostní tabule - vánoční dekorace
Slavnostní tabuli zkrášlí vánočně naaranžované svíčky


ZDROJ-www.vasevanoce.cz

Barborky

3. října 2011 v 15:59
Barborky jsou prastarý lidový adventní zvyk, kdy na svátek sv.Barbory dne 4.prosince. O Vánocích se uřežou větvičky třešní nebo višní, vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc doma v teple pěkně rozkvetly, což se s trochou péče a štěstí snadno povede.

Pěkně rozkvetlé barborky o Vánocích symbolizují nejen příchod nového světla v podobě Ježíše krista, ale připomínají nám i právě proběhnuvší zimní slunovrat, který v konečném důsledku způsobí zánik zimy a příchod dalšího voňavého a květy ozdobeného jara. Také to může znamenat, že se dívka, která barborku měla ve váze do roka a do dne vdá?

Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy, vložit je do vázy naplněné vodou a postavit je do chladné místnosti. Podle rychleného druhu větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přeneste do teplého obývacího pokoje. A pak už se můžete těšit na to, jak se budou jednotlivé kvítky postupně otevírat.

Lampiónový průvod

2. října 2011 v 17:19
Lampiónový průvod
Lampionové průvody, jejichž účastníci nosí lampiony,svíčky nebo jiná světelná zařízení, se konají se na celém světě k různým příležitostem převážně náboženského, manifestačního či vzpomínkového charakteru.
V Československu se v období socialismu lampionové průvody s povinnou účastí žáků základních škol konávaly v předvečer 9.Května a hlavně 7.Listopadu (výročí VŘSR) , a to obvykle k místnímu památníku padlých rudoarmějců, organizovala je místní pionýrská organizace.V 60letech se na závěr lampionového průvodu ve velkých městech někdy konal i ohňostroj.

Něco málo o Lampionu =).
Lampion je papírová svítící ozdoba. Lampiony mohou být různých tvarů, velikostí a konstrukcí. Nejjednodušší typ je papírový vak se svíčkou uvnitř. Složitější typy jsou skládací, mají bambusový nebo kovový rám a jsou pokryty tuhým papírem.
Používají se zejména v Číně a Japonsku jejich kulturních enklávách po celém světě při oslavách a před obchody, kde přitahují pozornost. V Japonsku se jim říká čóčin (提灯) a píše se na ně zvláštním stylem písma zvaným čóčinmodži (提灯文字).V hispánských komunitách je o Vánočních tradicích vkládat svíčky do řady malých papírových pytlíků.
Červené lampióny se často pojí s nevěstinci.

Stavění sněhuláka

24. září 2011 v 18:39

Sněhulák je figurka vytvořená ze sněhu, která obvykle zobrazuje stylizovanou lidskou postavu. Obvykle tvoří sněhuláka tři sněhové koule různé velikosti, které jsou poskládány na sebe. Největší sněhová koule je na zemi a tvoří nohy sněhuláka, nejmenší koule je na vrcholu a představuje hlavu.Obličej sněhuláka (ústa a oči) většinou tvoří tmavé kamínky nebo kousky uhlí, mrkev představuje nos. Někdy se připojují z boku dvě menší koule jako ruce . Na hlavu sněhuláka se pokládá starý hrnec jako klobouk. do stylizované ruky se vkládá pometlo nebo koště. Někdy se kolem krku sněhuláka uvazuje šála. Sněhulák může být velmi malý nebo může dosahovat velikosti i několika metrů. Závisí to na velikosti a počtu sněhových koulí.
Soubor:SNehulak.jpg

to je dobrý =D
Soubor:Illamående Snögubbe.jpg

Co přináší štěstí a co smůlu

10. srpna 2011 v 20:26

Co přináší štěstí a co smůlu

Před půlnocí by se nemělo:
• Šít a plést - myši by pak výtvor zničily
• Prát - přináší to smůlu a neštěstí
• Čistit chlívy a stáje - dobytek by pak kulhal
• Psát milostný dopis - znamenalo by to rozchod

Co naopak přináší štěstí:
• Chléb upečený 25. prosince a vejce snesená téhož dne jsou prý kouzelná
• Na Boží hod vystřelit z pušky směrem k Měsíci (nedoporučujeme!)
http://i.idnes.cz/08/121/gal/LUD278eaf_stroemcek_sh.jpg

Lití olova

10. srpna 2011 v 19:06
Nad plamenem se v kovové nádobce (nejlépe ocelové) rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připravte si nádobu s vodou, a tekoucí olovo do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu nebo komu je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.
http://www.oblibene.com/userdata/shopimg/duhajes/image/gener/big/olovo1.jpg

Pouštění lodiček

10. srpna 2011 v 19:05
Připravte si lavor s vodou a staré vánoční svíčky.Rozpulte několik vlašských ořechů a do prázdných polovin jejich skořápek připevněte nakapaným voskem po jednom úlomku vánoční svíčky. Svíčky lámejte na kousky cca 2,5 cm dlouhé. Příliš dlouhé svíčky by převrhly skořápku. Lodičky se zapálenými svíčkami se nechají plout po vodě. Majitele lodičky, která vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, čeká dlouhý a šťastný život. Pokud se lodička drží při kraji nádoby, její majitel se bude celý rok držet doma. Jestliže lodička pluje ke středu nádoby, vydá se do světa.
Vánoční svíčky jsou občas ještě vidět v drogeriích, nebo ve stáncích. Jsou asi 6 mm tlusté, šroubovicové, různé barvy. Používaly se a místy se ještě používají na vánoční stromeček. Poezie vánoc je s těmito svíčičkami úplně jiná, než s dnes běžnými elektrickými. Pozor, jsou ale nebezpečné, nebezpečí požáru je poměrně značné, zvláště pohybují-li se v blízkosti stromku děti bez dozoru. Je také třeba svíčky vhodně umístit, aby nemohly zapálit větev nad sebou. Svíčky se na stromek upevňují pérovou svorkou na větve. Na této svorce je malý držák svíčky a pod ním kroužek na odkapávající vosk.

Krájení jablíčka

10. srpna 2011 v 19:03
Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko. Řez veďte kolmo ke stopce. Obě poloviny se všem ukážou a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko. A nezapomeňte - od štědrovečerní večeře se nevstává!

Zlaté prasátko

10. srpna 2011 v 19:02
Zlaté prasátko zjevující se za odměnu o Štědrém večeru všem, kdo se nenechají zlákat pochoutkami a dodržují po celý den
až do východu první večerní hvězdy půst, patří mezi nejtajemnější vánoční bytosti. Málokomu se poštěstilo uvidět je, přebíhá přes zeď nebo strop světnice. Přesto je nedílnou součástí Vánoc.

P.S Já osobně to nikdy nevydžím ×/// =DD

Zajímavé vůně svíček

10. srpna 2011 v 18:50
By-Terinka
Jmelí
Adventní věnec
Skořice a cukr
Svařené víno
Pomeranč a koření
 
 

Reklama