Vánoční květiny

Jmelí

18. září 2011 v 16:09
Jmelí teda aspoň podle mě patří prostě k Vánocům..
Větvička jmelí by neměla chybět o Vánocích v žádné domácnosti. Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí vás má čekat v novém roce.
Tato stálezelená rostlina je odpradávna obestřena jakýmsi tajemnem a mnoha legendami. Jmelí bylo součástí pohanských obřadů. Bylo symbolem života a ochranným talismanem. Věřilo se, že díky svým lepivým semenům má moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví.Jmelí má přes tisíc odrůd Není jednoduché je v přírodě nalézt. Je takzvaným poloparazitem. To znamená, že není úplně závislé na svých hostitelích - listnatých stromech, hrušních, jabloních i javorech. Ptáci roznášejí jeho semena, ze kterých po zakořenění vyrazí listy.Podle jedné z křesťanských legend rostl jmelí jako strom. Z jeho větví prý Josef vyřezal o Vánocích kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech poté strom porazili Římané. Z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom jmelí pak seschl do malých keříků a stejně jako věřící jsou živi z Kristova těla, tak i jmelí ze živin jiných stromů.


Vánoční kaktus

18. září 2011 v 15:59
Vánoční kaktusy k nám přicestovaly z tropů deštných pralesů ve Střední a Jižní Americe a hlavně z Brazílie. Plazivé větvičky této zajímavé rostliny připomínají šňůry buřtů, protože jsou tvořeny oválnými články. Koncem podzimu a počátkem zimy vánoční kaktus bohatě rozkvétá záplavou květů nejčastěji červenorůžové barvy. Květy však mohou mít i bílou a žlutou barvu nebo různé odstíny barvy růžové, červené a fialové. Vánoční kaktus vypadá nejlépe v závěsném košíku, kde báječně vyniknou dlouhé stonky se zářícími květy.

Čemeřice

27. srpna 2011 v 22:19
Čemeřice je rozšířená především v Anglii, Německu a Francii a patří tu mezi nejtypičtější květiny vánoc. V Anglii je nazývána "Christmas rose", v Německu - "Weinachtsrose" nebo Schneekönigin" a ve Francii "Rose de Noël".
Podle legendy je prý čemeřice dokonce svatá. Betlémská pastýřka prý následovala ostatní pastýře do chléva, kde se narodil Ježíšek. Chtěla přinést dárek, ale bohužel neměla, co mu dát, a tak sáhla po květinách osvětlených paprskem světla. Samozřejmě, byly to květy čemeřice.
Čemeřici nevystavujte velkým výkyvům teploty a vlhkosti, jinak květy začnou vadnout. Ideální je přidat do vázy výživu pro řezané keře, zajistíte tak optimální podmínky pro kvetení po dobu až tří týdnů.
Zdroj-Isabel,obrázek Google ;)

Vánoční hvězda

16. srpna 2011 v 20:47
Vánoční hvězda - květina s botanickým označením Euphorbia pulcherrima - český také nazývané Poisentie , je původem rostlina ze střední Ameriky, jak původ se nejčastěji uvádí Mexiko. V Evropě se vedle vánoční hvězda stala vedle vánočního kaktusu klasickým symbolem vánoc - a to především její klasická, červeně olistěná varieta.
Ačkoli se traduje, že přezimování vánoční hvězdy je obtížné, není tomu tak - pěstování vánoční hvězdy není vůbec obtížené a zvládne jej prakticky každý.
KOPÍRUJ SE ZDROJEM
 
 

Reklama