Smysl Vánoc ♥

17. října 2016 v 11:30 |  Vánoce ♥
Výsledek obrázku pro české vánoce
Na českém venkově byla doba, kdy se slavily Vánoce, časem snad nejhorším. Od poslední sklizně již daleko, nová bude až za dlouho, a chudí lidé si dělali starosti, zda zimu ve zdraví přečkají a zda jim zásoby jídla či dřeva na topení vydrží. Umět někoho obdarovat v tomto mrazivém čase vyžadovalo větší oběť než jindy. Dárky to byly arci nenáročné, za to pro všechny: "Kohoutovi česneku, hrachu jeho družce" A koleda? To byla vlastně taková legalizovaná žebrota, která cti netratila.
Prostí lidé dobře věděli, že to nejsou svátky hojnosti. Byli ale ochotni i z toho mála obdarovat, protože věděli - na rozdíl od mnoha dnešních lidí - co se vlastně slaví. Slavili příchod Božího Syna, toho největšího daru, který mohl být lidstvu dán. Lidé dávali, protože věděli, že sami byli obdarováni.

Ano, víme téměř s jistotou, že se Ježíš ve skutečnosti nenarodil v zimě, nýbrž někdy uprostřed podzimu. Nicméně volba oslavy jeho příchodu v době zimního slunovratu má hluboký význam. Ježíš přichází do největší temnoty jako světlo, které temnota neudolala. A přichází jako dítě do chudé rodiny.

Míváme vánoční stromeček. Kdysi stál u Betléma, ale pak začal žít vlastním životem stromeček se zvětšoval, Betlém zmenšoval. Je dobré vědět, že jde o ten Betlém, ne o ten stromeček. A Betlém, to byla původně svatá rodina Josef, Marie, děťátko. Pak přibyli pastýři, tři králové od východu a další. Ale důležité bylo to děťátko.
O Vánocích slavíme příchod Božího Syna. V podobě, v jaké ho nikdo nečekal. Byl to nejodvážnější výsadek v dějinách lidstva...
Spasitel světa přichází v podobě bezbranného děťátka na území obsazené nepřítelem.
I v našich městech, plných neonového osvětlení a rachejtlí, které se pomalu ze Silvestra přesouvají i na Vánoce, je hodně, hodně temnoty. Nezapomeňme na skutečný smysl Vánoc. Na to, co vlastně slavíme. Pak nás ta temnota snad nepřemůže.

Výsledek obrázku pro české vánoce

Výsledek obrázku pro české vánoce
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama