Advent - Čtyři týdny těšení

17. srpna 2011 v 8:09 |  Advent
Advent je období čtyř týdnů před Vánocemi. Letos oslavíme první neděli adventní 30. listopadu, po čtyři neděle zapálíme jednu svíčku na adventním věnci a Vánoce budou zase o kousek blíž.
Z tohoto popisu by se mohlo zdát, že advent je dobou čekání, jakýmsi vakuem, které musíme přečkat, abychom se konečně dobrali dárků a stromečku.


Doba očisty duše
Období adventu je naopak výzvou k aktivní přípravě na Vánoce. Nemyslete hned na závody v pečení, shánění dárků nebo zběsilý úklid. Program adventu by se dal zjednodušit výzvou Jana Křtitele: "Připravte cestu Pánu, vyrovnejte mu stezky".
Moderním způsobem bychom řekli, že advent je prostorem k jakési duchovní očistě. Pokuste se odstranit ze svého života spory, neshody, vyrovnejte stezky ve svém nitru. Zkuste lidem více odpouštět, ale neponižujte se zbytečně. Cílem adventu je pohoda, mír v srdci, klid, a do tohoto duševního rozpoložení přichází Vánoce se zprávou: " Narodil se Spasitel".

Nemravné přástky
V adventu už vládla krutá zima, a proto se veškerá činnost na hospodářství přesunula do vytopené světnice. Ženy se scházely každý večer ke spřádání lnu nebo draní peří. Důvody ke společným přástkám byly dva: jednak se nikomu nechtělo být za dlouhých zimních večerů sám, jednak se ušetřilo za topení a svícení. Povídalo se, zpívalo, hostitelka vždy připravila pohoštění, na přástky chodívali také muži, zábavy se užilo dost a dost. Ze šestnáctého století jsou doloženy stesky vrchnosti na to, jak takové přástky končívají: pozdě v noci, mladí opilí, dějí se "nezbednosti a nemravnosti".

Barborky
Svatá Barbora slaví svátek 4. prosince. Dodnes přetrval zvyk uříznout na tento den větvičky z třešně či jiných ovocných stromů. Víte, že pokud vám "barborky" na Štědrý den vykvetou, budete se do roka vdávat? Malý trik, abyste si zaručili úspěch: barborky je třeba uříznout opravdu až v prosinci, stromek si musí v listopadu odpočinout. Až je přinesete domů, nechte je pár hodin "zvyknout si" v tmavé vlhčí místnosti, v chladu, nejlépe ve sklepě. Pak je šikmo seřízněte a přeneste do místnosti s pokojovou teplotou. Okolo Vánoc Vás potěší ve váze krásnými květy a vy můžete chystat svatbu.

Lucky a zmatené pranostiky
O pár dní později, 13. prosince slaví svátek sicilská mučednice Lucie. S jejím svátkem a zvyky okolo něj jsou však problémy. Reforma kalendáře, tedy změna z juliánského na gregoriánský, vyškrtla v šestnáctém století z kalendáře deset dnů. Lucie se slavila v den Slunovratu, a najednou je tu 13. prosinec. Lidové pranostiky se ovšem uchovaly a tak většina z nich nemá s dnešním datem svátku nic společného. Hlavně ta nejznámější: Lucie noci upije, ta platí opravdu až pro zimní slunovrat, v polovině prosince je nesmyslná.
Lucky, postavy v bílých kápích s papírovými nosy podobnými zobákům obcházely po vesnicích a trestaly hospodyně, které nebyly hotové s úklidem. Zase problém, po posunu svátku zvyk zůstal, ale úklid zdaleka ještě hotov nebyl.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama